Easy AdSenser - en to tr translation catalogue (112 entries)

en: Instructions
tr: talimatlar

en: How to Set it up
tr: Nasıl Ayarlanır

en: A few easy steps to setup %s
tr: Birkaç kolay adımda kurulum %s

en: How to Control AdSense on Each Post
tr: Her Yazıda AdSense Nasıl Kontrol Edilir

en: Need to control ad blocks on each post?
tr: Her yazıda reklam bloklarını kontrol etmeye ihtiyacınız mı var?

en: All-in-One AdSense Control
tr: All-in-One AdSense Kontrol

en: Sidebar Widgets, Link Units or Google Search
tr: Kenar Çubuğu Widgets Bağlantı Birimleri veya Google Arama

en: Click for help
tr: Yardım için tıklayınız

en: Check out the FAQ and rate this plugin.
tr: SSS lara göz atın ve vu eklentiyi oylayın

en: Policy Compliance
tr: Politikaya Uygunluk

en: Options (for the %s theme)
tr: (% s Teması için) seçenekler

en: Ad Blocks in Your Posts
tr: Meesajlarınızın için Reklam Blokları

en: [Appears in your posts and pages]
tr: [Mesaj ve sayfalarında görünür.]

en: Widgets for Your Sidebars
tr: Kenar Çubuğunuz için Widget

en: [See <a href="widgets.php"> Appearance (or Design) &rarr; Widgets</a>]
tr: [<a Href="widgets.php"> Görünüm (Tasarım) &rarr; Widgets </ a>]

en: (Appears near the beginning of the post)
tr: (Metin başlangıcının yanında görünür)

en: Ad Alignment
tr: İlan Hizalama

en: Min. Word Count
tr: Minimum Sözcük Sayımı

en: Margin:
tr: Kenar:

en: (Where to show?)
tr: (Nerede görünür?)

en: Position:
tr: Pozisyon

en: Above Header
tr: Başlık Üstünde

en: Below Header
tr: Başlık Altında

en: Beginning of Post
tr: Metin Başlangıcı

en: Show:
tr: Göster:

en: Suppress Lead-in Ad
tr: Reklam yönlendirmesini önle

en: Text-wrapped
tr: Sarılmış Metin

en: No wrap
tr: Sarma

en: Center
tr: Merkez

en: Mid-Post AdSense Text
tr: Yazı ortasına AdSense Metin

en: (Appears near the middle of the post)
tr: (Metin ortasına yakın görünür)

en: Suppress Mid-post Ad
tr: Suppress Mid-post AdSuppress Mid-post Ad

en: (Appears near the end of the post)
tr: (Metin sonlarına doğru görünür)

en: End of Post
tr: Yazı sonu

en: End of Page
tr: Sayfa sonu

en: Above Footer
tr: Footer üstünde

en: Below Footer
tr: Footer altında

en: Option on Google Policy
tr: Google Politikası seçeneği

en: Three ad blocks (including the side bar widget, if enabled).
tr: Üç reklam bloğu (eğer etkin ise, yan widget çubuğu da dahil olmak üzere).

en: Two ad blocks.
tr: İki reklam bloğu

en: One ad block.
tr: Biir reklam bloğu

en: No ad blocks in posts.
tr: Mesajların içinde reklam blokları yok.

en: Any number of ad blocks (At your own risk!)
tr: Herhangi bir sayıda reklam bloğu (Risk size ait!)

en: Number of Link Units widgets (&le; 3) [Google serves only three]:
tr: Bağlantı Birimleri widget sayısı (≤ 3) [Google sadece üç hizmet vermektedir:

en: Suppress AdSense Ad Blocks on:
tr: AdSense Reklam Bloğunu Durdur:

en: Pages (Ads only on Posts)
tr: Sayfalar (sadece Metin Reklamları)

en: Pages that show attachments
tr: Ekleri sayfalarda göster

en: Attachment Page
tr: Sayfa Eklentisi

en: Home Page and Front Page are the same for most blogs
tr: Ana Sayfa Ön Sayfa çoğu bloglar için aynıdır

en: Home Page
tr: Ana Sayfa

en: Front Page
tr: Ön Sayfa

en: Pages that come up when you click on category names
tr: Kategori isimlerini tıkladığınızda gelen sayfalar

en: Pages that come up when you click on tag names
tr: Etiket adları tıkladığınızda gelen sayfalar

en: Tag Pages
tr: Etiket Sayfaları

en: Pages that come up when you click on year/month archives
tr: Yıl / ay arşivlerine tıkladığınızda gelen sayfalar

en: Archive Pages
tr: Arşiv sayfası

en: Other Options
tr: Diğer Seçenekler

en: Allow ad blocks in feeds. [Please report any problems with this option.]
tr: beslemeler için reklam blokları izni. [Bu seçenek ile herhangi bir problem varsa rapor ediniz.]

en: Prioritize sidebar widget. (Always shows the widget, if enabled.)
tr: Kenar çubuğu Widget öncelik verilmesi. (Etkin olursa, widget gösterir.)

en: Show a border around the ads?
tr: Reklamları etrafında bir sınır olsunmu?

en: Show the same border on the sidebar widget as well?
tr: Sidebar widget de aynı çerçeve olsun mu?

en: Show the same border on the link units too?
tr: Bağlantı birimleri aynı sınırı da göster?

en: Link Units?
tr: Bağlantı Birimleri?

en: All &lt;code&gt;&amp;lt;div&amp;gt;&lt;/code&gt;s that &lt;em&gt;Easy AdSense&lt;/em&gt; creates have the class attribute &lt;code&gt;adsense&lt;/code&gt;. Furthermore, they have class attributes like &lt;code&gt;adsense-leadin&lt;/code&gt;, &lt;code&gt;adsense-midtext&lt;/code&gt;, &lt;code&gt;adsense-leadout&lt;/code&gt;, &lt;code&gt;adsense-widget&lt;/code&gt; and &lt;code&gt;adsense-lu&lt;/code&gt; depending on the type. You can set the style for these classes in your theme &lt;code&gt;style.css&lt;/code&gt; to control their appearance.&lt;br /&gt;If this is all Greek to you, please leave the option unchecked.
tr: Tüm <code> &lt; font &gt; </ code> s <em> Kolay AdSense </ em> oluşturur sınıf özniteliği <code> adsense </ code>. Ayrıca, onlar <code> adsense-leadin </ code> <code> adsense-midtext </ code> <code> adsense-leadout </ code> <code> adsense-widget <gibi sınıf özellikleri var / code> ve <code> adsense-lu, </ code> türüne bağlı. Tema bu sınıflar için stil ayarlayabilirsiniz <code> style.css </ code> /> kendi görünümünü <br kontrol etmek için bu size tüm Yunan ise, lütfen seçeneği işaretlemeyin.

en: Suppress in-line styles (Control ad-blocks using style.css)
tr: çizgi stilleri durdur  (style.css kullanarak Kontrol reklam blokları)

en: AdSense Widget Text
tr: AdSense Widget Metin

en: (Appears in the Sidebar as a Widget)
tr: (Kenar Çubuğu Widget olarak Görünüyor)

en: Align Left
tr: Sola Hizala

en: Align Right
tr: Sağa Hizala

en: Suppress Widget
tr: Widget Durdur

en: Widget Title:
tr: Widget Başlık:

en: Hide Title
tr: Başlığı Gizle

en: AdSense Link-Units Text
tr: AdSense Link-Birimler Yazı

en: (Appears in the Sidebar as  Widgets)
tr: (Widgets olarak Kenar Çubuğu görünür)

en: Suppress Link Units
tr: Link Üniteleri Durdurulmasına

en: Link Unit Title:
tr: Bağlantı Birimi Başlığı:

en: (Adds a Google Search Box to your sidebar)
tr: (Kenar Çubuğunuza bir Google Arama Kutusu ekle )

en: Search Title
tr: Arama Başlığı

en: (Title of the Google Search Widget)
tr: (Google Arama Widget Başlığı)

en: Suppress Search Box
tr: Arama Kutusunu kaldır

en: Custom Title:
tr: Özel Başlık:

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Discard all your changes and load defaults. (Are you quite sure?)
tr: Tüm değişikliklerden vazgeç ve varsayılanlarını yükle. (emin misin?)

en: Clean Database
tr: Veritabanını Temizle

en: Generate AdSense code (from http://adsense.google.com &rarr; AdSense Setup &rarr; Get Ads).
tr: AdSense kodu (http://adsense.google.com → AdSense Kurulumu → Reklam alın) oluşturun.

en: Cut and paste the AdSense code into the boxes below, deleting the existing text.
tr: Kesin ve aşağıdaki kutuları içine AdSense kodu yapıştırın, mevcut metni silme.

en: Decide how to align and show the code in your blog posts.
tr: Hizalayın ve kodu blogunuza Mesajları göstermek için nasıl karar verin.

en: Take a look at the Google policy option, and other options. The defaults should work.
tr: Google politikası seçeneği ve diğer seçenekleri bir göz atın.Varsayılanları çalışması gerekir.

en: If you want to use the widgets, drag and drop them at %s Appearance (or Design) &rarr; Widgets %s
tr: Widget kullanmak istiyorsanız, onları% s Görünüm (Tasarım) → Widgets% s sürükle ve bırak

en: Save the options, and you are done!
tr: Kaydet seçeneklerini ve bitirdiniz!

en: This <b>Reset Options</b> button discards all your changes and loads the default options. This is your only warning!
tr: Bu <b> Reset Seçenekler </ b> düğmesini atar tüm değişiklikler ve varsayılan seçenekleri yükler. Bu sadece bir uyarı!

en: The <b>Database Cleanup</b> button discards all your AdSense settings you have saved so far for <b>all</b> the themes, including the current one. Use it only if you know that you won't be using these themes. Please be careful with all database operations -- keep a backup.
tr: <b> Veritabanı Temizleme için şimdiye kadar kaydettiğiniz </ b> düğmesini atar tüm AdSense ayarları <b> tüm </ b> geçerli olmak üzere temalar. Bu temaları kullanarak olmayacağını biliyorum sadece bunu kullanın. Bir yedeğini tüm veritabanı işlemleri dikkatli olun.

en: The <b>Uninstall</b> button really kills %s after cleaning up all the options it wrote in your database. This is your only warning! Please be careful with all database operations -- keep a backup.
tr: <b> Kaldır </ b> düğmesini gerçekten% s veritabanı yazdı tüm seçenekleri temizlendikten sonra öldürür. Bu sadece bir uyarı! Bir yedeğini tüm veritabanı işlemleri dikkatli olun.

en: Kill this plugin. (Are you quite sure?)
tr: Bu eklenti sil. ( emin misin?)

en: Credits
tr: Bilgiler

en: %s uses the excellent Javascript/DHTML tooltips by %s
tr: % s% s mükemmel Javascript / DHTML tooltips kullanır

en: Settings Updated.
tr: Ayarlar Güncelleme.

en: Ok, all your settings have been discarded!
tr: Tamam, tüm ayarlarınızı çöpe atılmış!

en: Database has been cleaned. All your options for this plugin (for all themes) have been removed.
tr: Veritabanı temizlenmiş oldu. Bu eklenti (tüm temalar için) tüm seçenekleri kaldırılmıştır.

en: This plugin has been deactivated.
tr: Bu eklenti devre dışı bırakıldı.

en: Refresh
tr: Yenile

en: Error locating the admin page!nEnsure admin.php exists, or reinstall the plugin.
tr: Yönetici sayfasında yerini Hata!rnAdmin.php var olun veya eklenti yeniden

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Sponsored Links
tr: Sponsor Bağlantılar

en: Show a Google AdSense block in your sidebar as a widget
tr: Bir widget olarak kenar çubuğunuzda Google AdSense bölümü göster

en: Show a Google Search Box in your sidebar as a widget
tr: Bir widget olarak kenar çubuğunuzda Google Arama Kutusu göster

en: Show a Google Links Unit in your sidebar as a widget
tr: Bir widget olarak kenar çubuğunuzda bir Google Bağlantılarını Ünitesi göster

en: Starting version %3.1f, <em>%s</em> has an ad space sharing option, if you would like to support its future development. It gives you an option to share a small fraction of your ad slots (default is 5%%) to show the author's ads. Use the option (in "Support %s by Donating Ad Space") below to change the value, or turn it off (by entering 0%%) [Pro feature].
tr: Başlangıç ​​sürüm %3.1f, <em>%s</ em> gelecekteki gelişimini desteklemek isterseniz, bir reklam alanı paylaşım seçeneği vardır. Bu yazarın reklamları göstermek için reklam alanlarını (varsayılan% 5%%) küçük bir kısmını paylaşmak için bir seçenek veriyor.Değerini değiştirmek veya kapatmak için aşağıdaki seçeneği ("Reklam Uzay Bağış Destek %s") [Pro özelliği (0%% girerek)] kullanın.

en: If you still need help,
tr: Eğer hala yardıma ihtiyacınız varsa,

en: Ask a support question via PayPal @ $0.95
tr: PayPal @ $ 0,95 yoluyla bir destek sorusu sorun

en: Go to the plugin description page
tr: Eklenti açıklama sayfasına git

en: Check out my other plugin efforts:
tr: Diğer eklentilerime göz atın:
